Akademik Açılışımız Tuluyhan UĞURLU ile Gerçekleşti (04.11.2015)

Üniversitemizin 2015-2016 akademik yılı açılış töreni büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirilen törene, Kilis Valisi Sayın Süleyman Tapsız ve eşi, Alay Komutanı J. Alb. Gökhan Şahin, Kilis Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Eryılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Güvenç ve eşi, Baro Başkanı Av. Muammer Fazlıağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Candemir Özdemir, il müdürleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, KYÜ’yü tanıtan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Törende öncelikle öğrenciler adına M. R. Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 4. sınıf öğrencisi Tuğba Güvenç konuşma yaptı. Üniversitenin öğrencilere sağladığı avantajlardan bahseden Tuğba Güvenç, Rektör Prof. Dr. İsmail Güvenç’e ve üniversite yönetimine teşekkür etti. Daha sonra ise Rektör Prof. Dr. İsmail Güvenç bir konuşma yaptı. Üniversitemizdeki gelişmelerden bahseden Rektör Güvenç konuşmasında şunlara yer verdi; “Üniversitemizde 9000 öğrenci öğrenim görmekte ancak bizim şu an 11.500 öğrenciye aynı anda ders verme kapasitemiz var. Üniversitemizde fiziksel gelişimi büyük oranda tamamladık. Merkez kampüsümüzün meydanı, yapmayı planladığımız kütüphane ve kongre merkezi binasıyla tamamlanmış olacak. Biz kültürel değerlerine sahip çıkan bir üniversiteyiz. Bu nedenle üniversitemizde birçok düşünürün büstünün yer aldığı Bilginler Yolunu yaptık. Üniversitemizin çevre düzenlemeleri kapsamında üzerinde güvercin heykelinin yer aldığı Barış Yolunu yaptık. Zeytiniyle ünlü olan Kilisimizde kullanılan zeytinyağının yapıldığı mahsere yerini, düveni kampüsümüzde simgeledik” dedi. Bilimsel yayın konusunda da olgunlaştıklarını belirten Güvenç,  akademisyenlere teşekkür etti ve yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Son olarak ise Vali Süleyman Tapsız bir konuşma yaptı. 2015-2016 akademik yılının hayırlı olmasını dileyen Tapsız’ın konuşmasının ardından LYS sonucuna göre fakültelerimize birinci sıradan yerleşen öğrencilerimize YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın göndermiş olduğu kutlama belgeleri Rektör Prof. Dr. İsmail Güvenç tarafından verildi.

Program, ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun muhteşem piyano dinletisi ile devam etti. Dinleti sonunda Uğurlu’ya Vali Süleyman Tapsız çiçek verirken, Rektör Güvenç de üniversite logolu bir sandık hediye etti. Tören, düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

tuluyhan ugurlu 1

Kaynak: Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015