Çanakkale Şehitlerini Anma Programı (19.03.2015)

Zaferin 100. Yıldönümü Üniversitemizde Kutlandı

Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü üniversitemizde birbirinden güzel ve coşkulu programlarla kutlandı.

canakkale 01

Zaferin yıldönümü kapsamındaki programlardan biri üniversite rektörlük konferans salonunda düzenlenen “Çanakkale Destanı” idi. Kilis Baro Başkanı Av. Muammer Fazlıağaoğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bektaş Tepe, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrencinin katıldığı program, bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamza Altın yaptı. Çanakkale Savaşı’nın nedenlerini, nasıl geliştiğini ve nasıl kazanıldığını anlatan Altın; “Çanakkale bir ümmetin son savaşıydı.” dedi. 

canakkale 04

Çınaraltı Öğrenci Topluluğunun “Anılarla Çanakkale” adlı skeciyle devam eden programda öğrenciler, Çanakkale’yi anlatan şiirler okudular. Kilis Barosu ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi öğrenci korosu ise Çanakkale için yazılan türküleri seslendirdiler.

canakkale 05

Program sonunda Yrd. Doç. Dr. Hamza Altın’a, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bektaş Tepe Teşekkür Belgesi verirken, Kilis Baro Başkanı Av. Muammer Fazlıağaoğlu da koro adına, koro şefine çiçek verdi.

Üniversitemizde Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinliklerden biri de üniversitemiz öğrenci topluluklarından Türk Kültür Topluluğu tarafından organize edilen Çanakkale Şehitlerini Anma Konferansı’ydı. Konferansa konuşmacı olarak M. R. Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Meral Kuzgun katıldı. Çanakkale Savaşı’nda askerlerimizin nasıl zorluklarla mücadele ettiğini anlatan Kuzgun; “Türk askeri Çanakkale’de sadece düşmanla savaşmadı; kıtlıkla, açlıkla ve olumsuz hava şartlarıyla da mücadele etti.” dedi.

canakkale 06

Öğrencilerin Çanakkale ile ilgili birbirinden güzel şiirleri ve türküleri seslendirdiği program sonunda Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Erol, Yrd. Doç. Dr. Meral Kuzgun’a Teşekkür Belgesi verdi.

Üniversitemizde Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü kapsamında Sosyal Yaşamı Destekleme Topluluğu tarafından bir de film gösterimi düzenlendi. Sosyal ve kültürel merkez binası cep sinema salonunda düzenlenen gösterimde senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı, yönetmenliğini ise Yeşim Sezgin’in yaptığı “Çanakkale 1915” filmi öğrenciler için gösterildi.

Kaynak: Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015