Mevlana ve Şeb-i Arus Töreni (02.12.2014)

Mevlana öldüğü günü, sevgiliye kavuşma günü olarak düşünmüş ve bu geceyi düğün gecesi olarak adlandırmıştır. Mevlana’nın ölüm yıldönümlerine denk gelen haftalarda yapılan törenlere ise Şeb-i Arus töreni denilmiştir. Bu nedenle üniversitemizde de “Şeb-i Arus Kilis”töreni gerçekleştirildi.

sebi arus 1

Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirilen törende Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan “Mesnevi’de Pedagojik Telkinler” isimli bir konferans verdi. Mevlana’nın kim olduğunu, Mesnevi’nin ne olduğunu, nasıl yazıldığını anlatan Doğan, Mesnevi’de öğretmenin süte, öğrencinin ise bala benzetildiğini belirtti. Mevlana’nın eğitim sisteminin tümevarım metodu olduğunu belirten Doğan, Mevlana’ya göre en iyi yolculuğunda insanın kendi içine yaptığı yolculuk olduğunu ifade etti.

sebi arus 2
sebi arus 3

Rektör Prof. Dr. İsmail Güvenç, İl Genel Meclis Başkanı Metin Karakuş, İl Müftüsü Mahmut Karatepe, akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katıldığı programda konferansın ardından canlı tasavvuf müziği ve sema gösterisi sunuldu. 

sebi arus 4

Kaynak: Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015