Milli İradeye Saygı Buluşması (26.07.2016)

Üniversitemizde geçtiğimiz hafta meydana gelen ve milli iradeye karşı gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine karşı, ortak bir duruş sergilemek amacıyla “Milli İradeye Saygı Buluşması” başlıklı bir program düzenlendi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen programa başta KİYÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç olmak üzere, üniversite yönetimi, akademik ve idari birimlerdeki tüm personel katıldı. Darbe girişiminde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Açıkalın’ın okuduğu Kur’an tilaveti ve Arş. Gör. Yusuf Ağkuş’un yaptığı duayla devam etti.

Milli İradeye Saygı Buluşması Rektör Prof. Dr. İsmail Güvenç’in konuşmasıyla devam etti. Güvenç konuşmasında, geçtiğimiz hafta milli iradeye tertip edilen ve halkın dik duruşuyla bertaraf edilen darbe girişimini kınayarak ve lanetleyerek sözlerine başladı. Darbe girişiminin ordu içerisinde milli egemenliğe karşı ve vatana ihanet içerisinde olan bir gurup tarafından yapılan bir kalkışma olduğunu söyleyen Güvenç, bu ihanete sebep olanların halkınve sağduyulu güvenlik güçlerinin gayretiyle kısa zamanda yakalanıp yüce Türk adaletine teslim edildiğini ifade etti.

Rektör Güvenç, bu olayı bütünüyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mal etmenin yanlış olacağını, TSK’nın ve emniyet teşkilatımızın vatansever, milli iradenin, seçilmiş hükümetin ve devletimizin yanında olduğunun altını çizdi. Güvenç, KİYÜ olarak daha önce olduğu gibi bundan sonra da halk iradesinin ve devletimizin yanında olduklarını belirterek, elim olayda hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diledi.

Kaynak: Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015