Üniversitemizde Nevruz Coşkuyla Kutlandı (20.03.2015)

Üniversitemizde geleneksel olarak her yıl kutlanan Nevruz, bu yıl da coşkuyla kutlandı.

nevruz 1

Nevruz kutlamalarına Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Güvenç, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mustafa Bolat, İl Müftüsü Mahmut Karatepe, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Metin Karakuş, üniversite üst yönetimi, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

nevruz 7
nevruz 9
nevruz 2

Kutlamalar öncelikle Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen “Nevruzun Tarihi Gelişimi” konulu konferans ile başladı. Konferansa konuşmacı olarak Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hülya Arslan Erol katıldı. Erol, Nevruzun nasıl ortaya çıktığını, dünden bugüne nasıl geliştiğini slayt eşliğinde anlattı.

nevruz 10
nevruz 5
nevruz 3
nevruz 4

Nevruz kutlamaları daha sonra rektörlük tören alanında devam etti. Burada halk oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan program, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Güvenç’in günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti. Daha sonra Rektör Güvenç ve protokol üyeleri Nevruz ateşini yaktı ve demir dövdü. Daha sonra ise öğrencilerle yumurta tokuşturdular ve yakılan ateşin üzerinden atladılar.

nevruz 8

Öğrencilerin gönüllerince eğlendiği kutlamalar, pilav ikramıyla sona erdi. 

Kaynak: Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015