Üniversitemizde 1. Geleneksel Hedik Günü Etkinliği Düzenlendi (17.06.2015)

Üniversitemiz geleneksel değerlere önem veren bir üniversite olduğunu, düzenlemiş olduğu 1. Hedik Günü Etkinliği ile bir kez daha göstermiş oldu.

hedik 1

Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Süleyman Tapsız, Garnizon Komutanı J. Albay Necmi İnce, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Güvenç, Emniyet Müdürü Candemir Özdemir, il müdürleri, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

hedik 2
hedik 3
hedik 4
hedik 6
hedik 5

Etkinlik sonunda Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Güvenç TRT Haber kanalına vermiş olduğu röportajda; “Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Kilis’te de hedik yani buğday hasadı başlamış bulunmaktadır. Biz de unutulmaya yüz tutan geleneklerimize sahip çıkmak adına buğday hasadının başladığı ilk günde böyle bir etkinlik gerçekleştirmek istedik. 1. sini düzenlediğimiz bu Hedik Günü Etkinliği’ni geleneksel hale getirecek ve her yıl buğday hasadının yapıldığı ilk gün bu etkinliğimizi düzenleyeceğiz. Geçtiğimiz aylarda da yine yöresel bir etkinlik olan Peçiç Turnuvası’nın 2. sini düzenledik. Ayrıca her yıl ilimizde düzenlenen Lebeniye Günü Etkinliği’ne öğrencilerimizi gönderiyoruz. Bu anlamda geleneksel değerlerimizi, unutulmaya yüz tutmuş etkinliklerimizi canlı tutmaya çalışıyoruz.” diyerek çiftçilerimize hasat sezonunun hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015