Üniversitemizin Uluslararası Arenadaki Büyük Başarısı (16.10.2015)

Dünyanın en geniş bilimsel veri tabanı olan Thomson Reuters (Web of Science) tarafından 2015 yılında dünya genelinde en fazla atıf alan (dünya çapında çalışmaları en fazla kaynak olarak gösterilen) araştırmacıların listesi yayınlandı. Yayınlanan listede tüm dünyadan toplam 3125 araştırmacının ismi yer aldı. Bu listede Türkiye’den yalnızca 14 araştırmacının ismi bulunmakta. Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi  Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bektaş Tepe, “Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim Üyesi” sıfatıyla söz konusu 14 araştırmacıdan birisi olarak listede yer aldı ve üniversitemizi uluslararası alanda önemli bir noktaya taşıdı.

Güncel rakamlar itibari ile Prof. Dr. Bektaş Tepe 79 uluslararası makale yayınladı ve bu çalışmalar dünya genelinde 1956 farklı çalışmaya kaynak olarak gösterilerek toplam 2381 atıf aldı. Aynı veri tabanı kayıtlarına göre Prof. Dr. Bektaş Tepe oldukça yüksek bir “uluslararası tanınırlık indeksine” sahip bulunuyor (h index: 27).

Prof. Dr. Bektaş Tepe daha önce de aynı veri tabanı tarafından yapılan başka bir istatistiksel çalışmaya göre, 2006-2010 yılları arasında kendi uzmanlık alanında (Bitki Biyoteknolojisi) bilimsel rekabet ve işbirliği dalında “dünya sıralamasına girmiş”ve “Bilimsel Yetkinlik ve Performans Ödülüne” layık görülmüştü.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü olarak Prof. Dr. Bektaş Tepe’yi çalışmalarından dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz

Verilere ulaşım için aşağıdaki link kullanılabilir:

-          http://highlycited.com/

-          http://highlycited.com/#turkey

Kaynak: Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015